Pinot NoirПіно нуар – це червоний технічний сорт винограду з Бургундії, який отримав поширення у всіх основних винних регіонах світу.

Витончена чарівність піно нуар та його здатність виражати характер місця свого походження проклали йому дорогу до найрізноманітніших виноградників: від західної Німеччини та північної Італії до Чилі, ПАР, Австралії, Нової Зеландії та США.

Піно нуар – патріарх сортового сімейства піно, яке отримало свою назву завдяки формі грон, що нагадують соснову шишку («піно» на бургундському діалекті).

Піно нуар належить до генетично нестабільних сортів, які схильні до мутацій (інший приклад такого сорту – трамінер). До «мутантів» сім’ї піно належать такі сорти, як піно грі та піно блан. Суперечок навколо піно нуар, напевно, більше, ніж навколо будь-якого іншого сорту. Значна частина з них присвячена пошукам його справжнього характеру. Немає жодних сумнівів, що зразки піно нуар з Сантене (Франція) відрізняються від вироблених на іншому кінці світу – в центральному Отаго (Нова Зеландія). Однак, обидва – яскраво виражені представники піно нуар. Необхідно докласти багато зусиль та майстерності, щоб піно нуар розкрив свій потенціал. Він не простий в обробці та демонструє видатні результати тільки за низької врожайності (приблизно на 30% нижче, ніж, наприклад, для основних червоних сортів Бордо). Але і результати тоді вражають широтою смакової палітри: від кислотних та водянистих «цукеркових» зразків до одних з найбільш ароматних та глибоких вин у світі.

Завдяки своїй бездоганній багатогранності піно нуар здобув армію пристрасних та відданих шанувальників у всьому світі. На його батьківщині в Бургундії винороби більшою мірою зосереджені на особливостях грунту та кліматі, ніж на самому сорті. Такий підхід не дивний для країни, яка подарувала винному світу поняття теруару. Навіть найтонші нюанси навколишнього середовища відображаються в характері вин з піно нуар. Вина з бургундських апеласьйонів Вольне та Поммар, відстань між якими тільки одна миля, завжди мають помітні та характерні відмінності.

Звичайно, вплив теруару проявляється не тільки в бургундських винах. У кожного виноробного регіону є свої характерні риси, які відображаються у винах, особливо у випадку чутливих до теруару сортів, таких як піно нуар. І хоча багато виробників Нового Світу прагнуть повторити бургундський стиль, в США (деяких нових районах Орегону, Вашингтону, Каліфорнії) та Новій Зеландії виробляють свої інтерпритації цього сорту.

Для піно нуар характерні аромати полуниці, черешні та вишні (свіжих ягід – в легких винах, а варення та джему – в більш глибоких). В складніших винах ці аромати підкреслюються нотами підліску. Добротні насичені зразки, особливо з теплих регіонів, часом виявляють ароматний профіль, який нагадує шираз – з тонами шкіри та фіалки.