GrenacheГренаш – це темношкірий винний сорт червоного винограду, особливо поширений в Іспанії, Франції, Австралії та США. Гренаш – ім’я французького походження, яке є найпоширенішим у світі. В Іспанії він носить місцеву назву гарнача  та належить до флагманських сортів.

Важко точно сказати, звідки гренаш родом. Це або італійський острів Сардинія (де сорт відомий як каннонау), або іспанський регіон Арагон (місцеві назви - арагон та гарнача). Суперечка між італійцями та іспанцями триває досі, хоча перевага в останніх: саме в Іспанії знайдено найбільшу кількість мутацій гренашу. Крім того, саме в іспанській книзі «Сільськогосподарська праця» 1513 року вперше було згадано цей сорт під назвою арагонес.

Однак, сьогодні найбільші посадки гренашу знаходяться у Франції. Це теплолюбний сорт, а тому переважно розташований на півдні країни – в південній частині Долини Рони, Провансі та Лангедок-Руссільйоні. Колись винороби півдня Долини Рони шукали сорт, який можна було б поєднати з іншими відомими сортами регіону, щоб додати винам міцності та фруктових смаків. Зрештою, було обрано гренаш. Так на світ з’явився знаменитий купаж, який прославив Шатонеф-дю-Пап.

На початку ХХ століття виробники Шатонеф-дю-Пап сприяли створенню системи AOC, підготувавши список з десяти сортів, які можна було б використовувати для створення вина з їхнім ім’ям. Список двічі змінювався: в 1936 році до нього внесли 13 змін, в 2009-му – 18. Однак, основу вин з Шатонеф-дю-Пап складав і складає гренаш, справжній «король Рони».

Гнучкість гренашу відкриває для виноробів широкі можливості для творчості та маневрів. Рожеві вина на основі цього сорту стали однією з візитівок півдня Франції. В апеласьйоні Кот-де-Прованс гренаш поширений на рівні з сенсо та мурведром, а кращі рожеві зразки з нього представлені винами апеласьйону Тавель.

Двадцять років тому позиції гренашу були на висоті: сорт посідав друге місце у світі за площею посадок (240 000 га). Потім каберне совіньйон та мерло відтіснили його на четверту позицію, і в 2010 році гренаш займав вже 200 000 га, а в 2018 – 163 000 га. Загальна площа його виноградників продовжує зменшуватися, але гренаш і сьогодні належить до першої десятки за площею посадок, залишивши позаду багато більш відомих сортів (наприклад, посадки піно нуар складають 115 000 га).

Моносортові вина з гренашу вирізняються насиченим букетом спецій, таких як кориця та свіжомелений чорний перець, а також червоних ягід, серед яких особливо яскравими є ноти стиглої малини. Витримка в дубі додає вину ванільних, димних та тютюнових відтінків. Кращі вина з цього сорту – м’які, щільні, здатні до розвитку у пляшках протягом десятків років.