TrebbianoТребб’яно – це білий винний сорт винограду родом з Італії, де з нього виробляють велику кількість простих, але освіжаючих білих вин. Требб’яно поширився далі на північ від італійського півострова в різні частини Європи.

В першу чергу він отримав визнання у Франції. Вважається, що требб’яно тут почали використовувати в XIV столітті, коли папський двір переїхав з Риму до Авіньйону, на півдні Долини Рони. В XV-XVI століттях сорт культивувався в різних частинах південно-східної Франції під назвою уні блан. Його популярність зменшилась протягом наступних століть, і сьогодні сорт рідко зустрічається в середземноморських виноробних регіонах Франції. Проте він досі користується успіхом в атлантичній частині країни, особливо в Шаранті (Коньяк) та Гасконі (Арманьяк). Тут уні блан використовується для виробництва великої кількості легкого білого вина з відносно нейтральним смаком, більшість з якого призначена для подальшої перегонки у винокурнях.

Насправді є безліч сортів, які носять ім’я требб’яно. Деякі з них генетично пов’язані, інші – ні. Одним з найпоширеніших сортів є требб’яно тоскано. 

В Італії сорт требб’яно тоскано дозволений для використання у 85 винах категорії DOC та всього в 3-х винах категорії DOCG. Найчастіше цей сорт додають в якості компонента для купажу, хоча декілька апеласьйонів DOC спеціалізуються на моносортових винах з требб’яно. Найвідомішим різновидом, який використовується для таких вин, є сорт требб’яно д’Абруццо. Він є доволі поширеним в Умбрії, де більше відомий під назвою проканіко та відіграє ключову роль у виробництві вин орвієто. Сусідній регіон Лаціо – єдиний в Італії, де цей сорт є «робочою конячкою» та використовується для виробництва вин в деяких апеласьйонах категорії DOCG, зокрема у Фраскаті Суперіоре та Каннелліно-ді-Фраскаті. Тут требб’яно поєднують з його найбільш поширеним партнером – сортом мальвазія б’янка.

Требб’яно тоскано має характерний трав’янистий аромат з фруктовими відтінками стиглого яблука та лугових квітів, виразну кислотність, легкість та невисокий рівень алкоголю.